Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
HS Code Search
What is GTIP? It is the abbreviation of the Customs Tariff Statistics Position. In our country, the GTIP used in place of the tariff chart in general is actually the name given to the 12-digit code in the Turkish Customs Tariff Schedule. The GTIP, in English, is called HS Code, Customs Tariff, Harmonized Code or Harmonized System. The GTIP code (HS Code) is 6 digits all over the world. However, each country can use different codes of 4 or 6 digits after the 6-digit code according to their needs.
Have you added GTIP to your products? Dünya Gümrük Örgütü’ne bağlı olan ve 170’den fazla ülkede kullanılan ürün kodlama sistemi “armonize sistem”; Gümrük vergilerinin tespitinde, uluslararası ticaret istatistiklerinin tutulmasında, yerel vergilerin tespiti ve toplanmasında, menşe kurallarının saptanmasında, ticaret müzakerelerinde, dış ticareti “söz konusu kontrollere bağlı olan” ürünlerin izlenmesinde, nakliye vergileri ve istatistikleri için kullanılmaktadır. Siz de ürünlerinize GTİP kodu ekleyerek, hedef kitlenizin ürünlerinize erişimini kolaylaştırabilirsiniz. Fill out the request form to organize your company information
HS Code Search